SPOTKANIE AUTORSKIE

16 XI 2022 w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Boleminie, zorganizowano spotkanie autorskie z panem Danielem Kocujem dla uczniów klas III- VIII, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .

Daniel Kocuj urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Po ukończeniu jednoczesnych studiów magisterskich na kierunku Business and Languages w Edynburgu wykładał języki angielski i niemiecki na politechnice Miasta Meksyk. Uczył tych języków także w Chinach i Wietnamie. Doświadczenie w zarządzaniu projektami zdobył pracując w jednej z warszawskich korporacji. Zdobyte kompetencje okazały się przydatne w realizacji wielkiego marzenia: przejechać rowerem z Sydney do Szczecina.

Daniel Kocuj jest autorem bloga www.bike2.be oraz wielu artykułów, drukowanych w czasopismach “Żagle” oraz “Rowertour”; jest też laureatem nagrody “Rowertour” za najlepszą wyprawę 2012 roku.

Pan Daniel Kocuj, autor książki „Bike’owa podróż z Sydney do Szczecina” jako nauczyciel, podróżnik, nawiązując świetny kontakt z młodzieżą poprowadził wyjątkowe spotkanie. Zabrał słuchaczy na wyprawę przez piękną i niebezpieczną Australię oraz wiele egzotycznych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Organizator – opiekun biblioteki szkolnej Irena Krawczyk

SZKOLNE DNI BIBLIOTEKI 2022/2023
Od 17 X -21X 2022r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka, jak co roku, zorganizowane zostały Dni Biblioteki. Z tej okazji odbyły się liczne atrakcje. W ramach Dni Biblioteki kontynuowana jest tradycja codziennego głośnego czytania najmłodszym, przez
starszych kolegów. W tych dniach odbył się Konkurs Pięknego
Czytania dla klas II-III, ,,Szkolna Akcja Czytelnicza –
Spotkanie z książką’’, zorganizowano wystawę nowości
czytelniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kolejną atrakcją była wycieczka uczniów klas I i III do Gminnej Biblioteki Publicznej w Deszcznie zorganizowana 21 X 2022 r.
,,Bibliotekarski październik” został zaakcentowany
również konkursem plastycznym pod hasłem ,,Moja ulubiona książka.
Opiekun biblioteki przygotował także prezentację multimedialną
pt. ,, Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży” , która
została przedstawiona dla uczniów klas I-VIII na lekcjach
wychowawczych oraz rodzicom na wywiadówkach. Ponadto w szkole, na korytarzu zostało stworzone miejsce bookcrossingowe.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA KL.II- III

Dnia 18X 2022 w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Boleminie, w ramach Szkolnych Dni Biblioteki, odbył się Konkurs Pięknego Czytania uczniów klas II- III zorganizowany przez opiekuna biblioteki p.Irenę Krawczyk.

Celem konkursu było: kształcenie umiejętności pięknego czytania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych.

Oceniano: wyrazistość, płynność, intonację i poprawność czytanego tekstu.

Wyniki konkurs:

IIII miejsce –Achilles Chociaj kl. II

II miejsce –Kaja Karmelita kl.III

III miejsce –Iga Paszkiewicz kl.III

Wyróżnienie – Kacper Pawłowski kl. II

AKCJA „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ – BOOKCROSSING”

Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W naszej szkole, na korytarzu działa oficjalne miejsce bookcrossingowe.

Organizator opiekun biblioteki szkolnej Irena Krawczyk

ŚRODOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ ROK SZKOLNY 2022/2023

W bieżącym roku szkolnym, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole, odbywa się po raz kolejny, wspólne czytanie z udziałem zaproszonych gości, na ,,Spotkaniach z Książką” dla uczniów klas I – III .Do tej pory, stałym gościem okazała się pani Róża Sawicka. Spotkania mają zachęca do czytania książek spoza kanonu lektur, rozbudzać motywację czytania i rozwijać umiejętności odbierania dzieł literackich, mobilizować do zdobywania wiedzy, pobudzać wyobraźnię i kreatywność dzieci. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy do tej pory, poświęcili swój czas i zaszczycili nas swoją obecnością.

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W DESZCZNIE

21października 2022 r. uczniowie klas II-III ze Szkoły Podstawowej z
Bolemina, po raz kolejny, w ramach Narodowego Programu Rozwoju
Czytelnictwa , udali się na zajęcia z cyklu ,, Spotkania z autorami
naszych lektur” do Gminnej Biblioteki Publicznej w Deszcznie.
Głównymi założeniami wycieczki było:  zapoznanie dzieci z
pracą gminnej biblioteki, ukazanie wielkości księgozbioru,
zachęcenie do korzystania z biblioteki oraz ukazanie korzyści
płynących z czytania książek. W bibliotece, jak zawsze z wielką
radością, przywitała wszystkich pani Katarzyna Misian – Szczypiór oraz zaprosiła, tym razem, na spotkanie
z twórczością Marii Kownackiej. Zdaniem uczniów wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Maszewie była bardzo pouczająca. Cieszyli się , że mogli tam pojechać i zapoznać się z ofertą biblioteki, z której w przyszłości, przynajmniej niektórzy, na pewno skorzystają.

SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEJ AKCJI CZYTELNICZEJ ,,CZYTANIE NA SYGNAŁ” – 2022/2023Od października 2022r. ,w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w naszej szkole zorganizowano po raz kolejny Szkolną Akcję Czytelniczą ,, Czytanie na sygnał “ dla klas I- VIII. Raz w tygodniu przez 10 minut, wszyscy nauczyciele po usłyszeniu dwóch dzwonków, rozpoczynają wspólne czytanie w klasach. Celem akcji jest zachęcanie do czytania książek, rozwijanie umiejętności odbierania dzieł literackich, mobilizowanie do zdobywania wiedzy, pobudzanie wyobraźni i kreatywności uczniów.

Organizator Irena Krawczyk

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTW

W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka otrzymała dofinansowanie w kwocie 5000zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dotację wykorzystano na zakup nowych książek na kwotę 2600zł, zakup elementów wyposażenia do biblioteki ( urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC -L 2712DW, teatrzyk Kamishibai wraz z bajkami edukacyjnymi na kwotę 1864, zł). W listopadzie ,w ramach realizacji działań promujących czytelnictwo, przewidziana jest organizacja spotkania autorskiego z panem Danielem Kocuj. Na realizację działań promujących czytelnictwo przeznaczono kwotę 500 zł. W ramach dofinansowania NPRCz , we współpracy z organem prowadzącym wykonano także remont pomieszczeń bibliotecznych.